Ahhh, prawdziwie luksusowe są te knedle 😉 Wspaniałe połączenie smaków i konsystencji.
Kuchnia polska zawsze będzie kojarzyć mi się z cudownymi wspomnieniami z dzieciństwa. Szczególnie ta w wykonaniu mojej mamy i dziadka. Niestety do najlżejszych i łatwych nie należy. Ale co tam, raz na jakiś czas trzeba sobie i najbliższym dogodzić 🙂 A te knedle są naprawdę grzechu warte…
Ciasto, w środku śliwka a w niej marcepan… Na to pyszny sos śliwkowy z cytrusowo – waniliową nutą, a na koniec…kruszonka z maślanych ciasteczek z cynamonem…Brzmi kusząco?
Składniki (8 sporych knedli) :
- 600 g ziemniaków (obranych i ugotowanych w wodzie z odrobiną soli)
- jajko
- łyżka miękkiego masła
- ok. 750 g śliwek węgierek
- 50 g masy marcepanowej
- 3/4 szklanki cukru
- skórka starta z 1/2 pomarańczy
- 2 łyżki soku z pomarańczy
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- szklanka mąki + do podsypania
- ok. 50 g ciasteczek lub herbatników maślanych
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- sól
Ugotowane ziemniaki ugnieść lub wycisnąć przez praskę do dużej miski, dodać jajko i masło. Wszystko dobrze połączyć. Następnie dodać mąkę i szczyptę soli i wyrobić na jednolite ciasto. Jeżeli będzie się kleić do rąk podsypać nieco mąką (nie za dużo bo ciasto będzie twarde).
Śliwki umyć i wybrać 8 najładniejszych. Naciąć, usunąć pestki a na ich miejsce włożyć kawałem marcepanu i skleić w całość.
Pozostałe śliwki pociąć na małe kawałki. 1/2 szklanki cukru roztopić z 2 łyżkami cukru na patelni. Kiedy woda odparuje i z cukru powstanie biała skorupa poczekać aż cukier ponownie się roztopi tworząc karmel. Należy uważać żeby cukru nie spalić! Dodać śliwki, sok i skórkę z pomarańczy, sok z cytryny oraz cukier waniliowy. Wymieszać. Gotować na małym ogniu kilkanaście minut.
W dużym garnku zagotować osoloną wodę.
Ciasto podzielić na 8 kulek. Każdą z nich rozpłaszczyć i oblepić śliwkę nadzianą marcepanem. Wrzucić do wrzątku i gotować przez 20 min. lub 4 minuty od wypłynięcia na wierzch.
Ciastka lub herbatniki włożyć do woreczka i przy pomocy wałka pokruszyć. Wymieszać z pozostałym cukrem i cynamonem.
Knedle oprószyć kruszonką i podawać z sosem śliwkowym.
Źródło : „Moje Gotowanie”, wrzesień 2006
Dodaj komentarz